احادیث و سخنان

بهترین معیار برای گزینش در سخنان علی(ع)

یکی از اهداف اساسی و عالیه ی اسلام برقرار کردن عدل و قسط در جامعه و به وجود آوردن اعتدال کامل در امت و جامعه ی اسلامی است.
اگر یک فرماندار بخواهد (که بایستی بر این اساس رفتار نماید) عدالت را در انتخاب معاون رعایت کند، لازم است بهترین معاون را شایسته ترین فرد از لحاظ اخلاق حسنه قرار دهد و کسی را که خلق و خویش خدا گونه است، انتخاب نماید.
روشن است شخصی که «تخلقوا باخلاق الله» را آویزه ی گوش قرار داده باشد، صفات زیر را نیز دارا خواهد بود:
دانا و اندیشمند است.
امین است.
توانا است.
کاردان است.
کارش روی حساب است.
از دقت و ابتکار برخوردار است.
از ادب و ظرفیت کامل بهره مند است.
نیکان را دوست دارد و از بدان و ستمگران بیزار است.
متواضع است.
[صفحه ۱۶۹]
و در یک کلام دارای تمام فضائل و کمالات انسانی است که برخی از آنها در کلمات امام علیه السلام تبلور یافته است:
ثم انظر فی حال کتابک، فول علی امورک خیرهم و اخصص رسائلک التی تدخل فیها مکائدک و اسرارک باجمعهم لوجوه صالح الاخلاق ممن لا تبطره الکفرامه، فیجتری بها علیک فی خلاف لک بحضره ملا و لا تقصر به الغفله عن ایراد مکاتبات عمالک علیک و اصدار جواباتها علی الصواب عنک و فیما یاخذلک و یعطی منک و لا یضعف عقدا اعتقده لک و لا یعجز عن اطلاق ما عقد علیک و لا یجهل مبلغ قدر نفسه فی الامور، فان الجاهل به قدر نفسه یکون بقدر غیره اجهل.
سپس در وضع معاونانت دقت کن و شایسته ترین ایشان را بر امور خود بگمار. نامه های محرمانه ات را که متضمن سیاستها و اسرار تو است به صالح ترین آنان از نظر اخلاق اختصاص ده! و او کسی باشد که بعدها موقعیتش او را به خودپسندی نکشاند و هرگز در حضور مردم به مخالفت با تو نپردازد، در ارائه ی نامه های فرمانداران به تو و صدور پاسخ آنها بر اساس مصلحت تو غفلت نکند، چگونگی تنظیم پیمانها را بداند (و سستی بخرج ندهد) و اگر پیمانی به زیان تو بسته شده باشد، از حل آن عاجز نباشد و نیز ارزش و موقعیت خویشتن را خوب بشناسد، زیرا هر کس ارزش خود را نشناسد، نمی تواند به ارزش دیگران پی ببرد و ناچار از برخورد با آنان می هراسد.
برگرفته از کتاب آیین کشور داری از دیدگاه امام علی علیه السلام نوشته آقای محمد فاضل لنکرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *