احادیث و سخنان

سخنان امام باقر در عمر وصی بعد از پیامبر

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
امام باقر علیه السّلام فرمود : مردی یهودی خدمت امیر علیه السّلام آمده در مورد اموری از حضرت سؤ ال کرد تا اینکه پرسید : وصی پیامبر شما بعد از پیامبر چند سال عمر می کند ؟ حضرت فرمود : سی سال .
پرسید : می میرد یا کشته می شود ؟ فرمود : ضربه ای بر فرق او وارد می شود که محاسن او رنگین می شود . مرد یهودی گفت : به خدا قسم راست گفتی ، این مطلب به خط هارون و املاء موسی علیه السّلام می باشد . (۴۵۳)
مرگ در کمین من است
بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
وقتی خبر تهاجم دشمن به ناحیه انبار به حضرت رسید فرمود : بخدا سوگند دوست دارم خداوند مرا از میان شما به رضوان خودش ببرد ، و همانا مرگ در کمین من است ، چه مانع است بدبخت ترین این امت را که رنگین کند این را – و دست خود را بر سر و محاسن خود گذارد – سپس فرمود : قراری است که پیامبر امی صلی الله علیه و آله وسلم با من نموده است ، هر که افترا بندد زیان کرد و هر که تقوا پیشه نمود و به نیکی ایمان آورد نجات یافت . (۴۵۴)
اینک یک امتحان مانده که به آن نزدیکم
بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
مردی یهودی از امیرالمؤمنین علیه السّلام در مورد صفات اوصیاء که در حضرتش هست سؤ ال نمود .
حضرت فرمود : من به هفت امتحانی که خداوند در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و هفت امتحانی که بعد از زمان حضرت از من نمود وفا کردم (و پیروز شدم ) و اینک یکی مانده است که به آن نزدیکم ، گویا واقع شده است ، در این هنگام اصحاب حضرت علی علیه السّلام گریستند و بزرگ یهود نیز گریه کرد .
گفتند : یا امیرالمؤمنین ما را از آن آگاه کن ، حضرت فرمود :
آن دیگری این است که اینجا – و به محاسن خویش اشاره نمود -از این ناحیه – و اشاره به سر خویش نمود – رنگین شود .
در این هنگام مردمی که در مسجد جامع این جملات را می شنیدند صداهای خود را به گریه و ناله بلند کردند به گونه ای که در کوفه هیچ خانه ای نماند مگر اینکه ساکنین آن دچار نگرانی شدید شدند .
بزرگ یهودیان در همان ساعت به دست حضرت امیر علیه السّلام مسلمان شد ، او همواره با حضرت بود تا اینکه حضرت کشته شد ، وقتی ابن ملجم – لعنه الله – را دستگیر کردند ، آن بزرگ یهودیان نزد حضرت حسن علیه السّلام آمد ، مردم اطراف حضرت بودند و ابن ملجم در مقابل حضرت بود ، به امام مجتبی گفت : ای ابا محمد ابن ملجم را بکش ، خدا او را بکشد ، من در کتابهائی که بر موسی علیه السّلام نازل شده است دیدم که گناه این مرد از پسر آدم که قاتل برادر خود بود و از غدار که پی کننده ناقه ثمود بود بزرگتر است . (۴۵۵)
برگرفته از کتاب پیشگوییهای امیر المومنین علیه السلام نوشته آقای سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *