احادیث و سخنان

سخنان امام صادق در مورد اهل قم

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
و موسی بن جعفر علیه السّلام فرمود : مردی از اهل قم مردم را به حق دعوت می کند ، اطراف او گروهی چون پاره ای آهن جمع می شوند که بادهای تند آنها را متزلزل نکند ، از جنگ ملالی ندارند ، (خسته نمی شوند) و ترسی در آنها نیست ، بر خداوند توکل می کنند و سرانجام (پیروزی ) برای اهل تقواست . (۴۱۶)
و این حدیث اخیر مناسبت زیادی با انقلاب شکوهمند اسلامی ما و رهبر عظیم الشاءن آن حضرت امام خمینی قدس سره الشریف و همچنین مردم بزرگوار و شهیدپرور و دلیر و نستوه ایران دارد .
درود و رحمت خداوند بر این امت نستوه و هوشیار و زنده و خداجوی و رهبر فرزانه آن و سلام و صلوات خداوند بر شهیدان و جانبازان و مفقودان و آزادگان و رزمندگان و خانواده های عزیز آنان .
به هر حال قم و اهل آن که همان اندیشمندان مکتب اهل البیت علیه السّلام هستند مورد نظر اهل البیت علیه السّلام بوده و آن را آشیانه آل محمد صلی الله علیه و آله وسلم می نامیدند به امید آنکه شکرگزار این نعمت بزرگ الهی باشند و مراقب اینکه مبادا شرائطی پدید آید که از این نعمت بزرگ محروم شوند چرا که حضرت صادق علیه السّلام فرمود : خاک قم مقدس است و اهل آن از ما (اهل بیت ) هستند و ما از آنهائیم ، هیچ جباری قصد سوئی بد به آنها نکند مگر اینکه خداوند در مجازات او عجله می کند (و اینها) تا وقتی است که به برادران خود خیانت نکنند (و در نسخه ای آمده است : تا وقتی که حالات خود را تغییر ندهند) اگر چنین کنند خداوند ستمگران زشت را بر آنها مسلط خواهد کرد .
بدانید که اهل قم یاوران قائم و دعوت کنندگان (یا رعایت کنندگان ) حق ما هستند ، آنگاه حضرت سر خود را بطرف آسمان بلند نموده عرضه داشت : خدایا اهل قم را از هر فتنه محفوظ دار و از هر نابودی نجات بده . (۴۱۷)
برگرفته از کتاب پیشگوییهای امیر المومنین علیه السلام نوشته آقای سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *