احادیث و سخنان

سخنان امام علی در موقع شهادت

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
شخصی بنام حبیب بن عمر گوید : به عیادت حضرت امیر علیه السّلام در همان بیماری که از دنیا رفت رفتم ، نگاهی به جراحت (سر) حضرت انداختم و گفتم :
یا امیرالمومنین این زخم شما چیز (مهمی ) نیست ، و بر شما خوفی نیست ، حضرت فرمود : ای حبیب به خدا قسم من همین ساعت از میان شما می روم .
ام کلثوم دختر حضرت با شنیدن این جمله گریان شد ، حضرت فرمود : دخترم چرا گریه می کنی ؟ جواب داد : بابا شما فرمودی همین ساعت از من جدا می شوی ، حضرت فرمود : دخترم گریه نکن ، به خدا قسم اگر آنچه پدرت می بیند ، ببینی گریه نمی کنی !
حبیب گفت : عرض کردم یا امیرالمؤمنین شما چه می بینی ؟ حضرت فرمود : ملائکه آسمانی و پیامبران را می بینم که کنار یکدیگر ایستاده همگی منتظرند مرا در آغوش بگیرند و اینک این برادرم محمد صلی الله علیه و آله است که نزد من نشسته و می فرماید : (یا علی ) بیا که آنچه در مقابل تو است از حالتی که تو در آنی بهتر است .
راوی گوید : از منزل خارج شدم تا آنکه حضرت از دنیا رفت .
فردا صبح امام مجتبی علیه السّلام بر منبر رفت و پس از حمد و ثنای الهی فرمود : ای مردم شب گذشته قرآن نازل شد (شب بیست و سوم رمضان ) و در این شب عیسی بن مریم به آسمان برده شد و در همین شب یوشع بن نون کشته شد و در این شب امیرالمؤمنین علیه السّلام از دنیا رفت .
به خدا قسم هیچ یک از اوصیاء (پیامبران گذشته ) و نه کسانی که بعد از او می آیند (از امام علیه السّلام ) بر او در وارد شدن به بهشت سبقت نگیرند .
هر گاه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله او را به جنگ می فرستاد ، جبرئیل در طرف راست او و میکائیل در طرف چپ او یاری را می دادند .
آنگاه حضرت فرمود : او از مال دنیا طلا و نقره ای (هیچ پولی ) باقی نگذارد ، مگر هفتصد درهم که از سهم او زیاد آمده بود و می خواست برای خانواده اش خدمتکاری بگیرد . (۴۶۸)
بارالها ! معرفت خویش و پیامبر گرامی و خاندان بزرگوار او را نصیب ما بگردان و ما را از دوستان و شیعیان مخلص ایشان قرار بده .

برگرفته از کتاب پیشگوییهای امیر المومنین علیه السلام نوشته آقای سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *