احادیث و سخنان

سخنان امام علی در نیروهای اطلاعاتی برون مرزی

نامه ۳۳ نهج البلاغه
التحذیر من جواسیس معاویه فی مراسم الحج
اءَمَّا بَعدُ، فَإِنَّ عَینِی – بِالمَغرِبِ – کَتَبَ إِلَیَّ یُعلِمُنِی اءَنَّهُ وُجِّهَ إِلَی المَوسِمِ اءُنَاسٌ مِن اءَهلِ الشَّامِ العُمیِ القُلُوبِ، الصُّمِّ الاَسْمَاعِ، الْکُمْهِ الاَبْصَارِ، الّذِینَ یَلْبِسُونَ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ، وَیُطِیعُونَ الَْمخْلُوقَ فِی مَعْصِیَهِ الْخَالِقِ، وَیَحتَلِبُونَ الدُّنیَا دَرَّهَا بِالدِّینِ، وَیَشتَرُونَ عَاجِلَهَا بِآجِلِ الاَبْرَارِ الْمُتَّقِینَ؛ وَلَنْ یَفُوزَ بِالْخَیْرِ إِلا عَامِلُهُ، وَلا یُجْزَی جَزَاءَ الشَّرِّ إِلا فَاعِلُهُ.
فَاءَقِم عَلَی مَا فِی یَدَیکَ قِیَامَ الحَازِمِ الصَّلِیبِ، وَالنَّاصِحِ اللَّبِیبِ، التَّابِعِ لِسُلطَانِهِ، المُطِیعِ لاِِمَامِهِ.
وَإِیَّاکَ وَمَا یُعتَذَرُ مِنهُ، وَلاَ تَکُن عِندَ النَّعمَاءِ بَطِرا، وَلاَ عِندَ البَاءسَاءِ فَشِلا، وَالسَّلاَمُ.
ترجمه نامه ۳۳
(نامه به فرماندار مکه قثم بن عبّاس ، پسر عموی پیامبر صلی الله علیه و آله )(۱۰۵)
هشدار از تبلیغات دروغین یاران معاویه در مراسم حج
پس از یاد خدا و درود، همانا ماءمور اطلاعاتی من در شام به من اطلاع داده که گروهی از مردم شام برای مراسم حج به مکّه می آیند، مردمی کوردل ، گوشهایشان در شنیدن حق ناشنوا، و دیده هایشان نابینا، که حق را از راه باطل می جویند، و بنده را در نافرمانی از خدا، فرمان می برند، دین خود را به دنیا می فروشند، و دنیا را به بهای سرای جاودانه نیکان و پرهیزکاران می خرند، در حالی که در نیکی ها، انجام دهنده آن پاداش گیرد، و در بدی ها جز بدکار کیفر نشود.
پس در اداره امور خود هشیارانه و سرسختانه استوار باش ، نصیحت دهنده ای عاقل ، پیرو حکومت ، و فرمانبردار امام خود باش ، مبادا کاری انجام دهی که به عذرخواهی روی آوری ، نه به هنگام نعمت ها شادمان و نه هنگام مشکلات سُست باشی . با درود
برگرفته از الگوهای رفتاری امام علی(ع)نوشته آقای محمد دشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *