احادیث و سخنان

هدف برانگیخته شدن پیامبر در سخنان امام علی

«فبعث الله محمدا، صلی الله علیه و آله، بالحق لیخرج عباده من عباده
[صفحه ۲۰۳]
الاوثان الی عبادته و من طاعه الشیطان الی طاعته، بقرآن قدبینه و احکمه، لیعلم العباد ربهم اذجهلوه و لیقروا به بعد اذ جحدوه و لیثبتوه بعد اذ انکروه.» [۱۰۲].
پس خدا محمد (ص) را بر پایه ی حق برانگیخت، برای اینکه بندگانش را از پرستش بتها بیرون کشاند و به پرستش او درآورد و از فرمانبرداری شیطان رها ساخته به فرمان او وادارد، بوسیله ی قرآنی که قوانین و راهنماییهایش بسیار روشن و استوار است، بدان هدف که بندگان پروردگارشان را بشناسند و بدانند در هنگامی که نسبت بدو راه نادانی در پیش گرفته اند و بدان اقرار کنند از آن پس که او را نادیده گرفته اند و به اثبات وجودش بپردازند در آن زمان که به انکارش نشسته بودند.
پیامبر گرامی اسلام با چنین هدفهای والایی به انجام رسالت قیام کرد و پیام پروردگارش را به افراد پیرامون رسانید. نخستین کسی که بعد از همسر مهربانش خدیجه، به وی ایمان آورد علی بود، زیرا وی از مدتها پیش نور وحی را دیده بود و بوی خوش نبوت وجودش را عطر آگین کرده بود، چنانکه می گوید:
«و لقد کان یجاور فی کل سنه بحراء، فاراه و لا یراه غیری و لم یجمع بیت واحد یومئذ فی الاسلام غیر رسول الله- صلی الله علیه و آله- و خدیجه و انا ثالثهما، اری نور الوحی و الرساله و اشم ریح النبوه.» [۱۰۳].
(رسول خدا) هر سال در غار حراء برای عبادت ساکن می شد، من او را می دیدم و جز من کسی او را نمی دید، در آن روزها تنها یک خانه بود که رسول خدا (ص) و خدیجه را در مسلمانی درون خود گرد آورده بود و سومین نفر آنان من بودم، نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را می شمیدم.
[صفحه ۲۰۴]
و درباره ی اینکه او نخستین ایمان آورنده است می گوید:
«اللهم انی اول من اناب و سمع و اجاب، لم یسبقنی الا رسول الله- صلی الله علیه و آله و سلم- بالصلاه.» [۱۰۴].
خدایا (تو می دانی که) من نخستین کسی هستم که به سوی تو روی آورد و (کسی که دعوت پیامبرت را) شنید و پاسخ داد. هیچ کس جز رسول خدا (ص) در نماز از من پیش نگرفته است.
پیامبر بزرگ اسلام سیزده سال در مکه با استقامتی که شایان پیامبران و رهبران الهی است، به انجام رسالت قد برافراشت و در تمام آن دوران با شرک و کفر و عناد و جاهلیت و رسوم پست قبیلگی رو به رو بود و این عنادها و ستیزه خوییها ذره ای از ایمان او و یاران اندک ایمان آورده اش نکاست، تا اینکه پروردگارش به او فرمان داد از آن محیط بسته هجرت کند و رودخانه ی بشریت را از سد کفر و جهل بگذراند و در مسیر تاریخ انسانیت به دریای بیکران جاودانگی برساند. پیامبر گرامی علی را به جای خود در بستر خوابانید و خود به هجرت بزرگ تاریخساز دست زد.
پیامبر به یثرب رفت و در آن محیط شایسته بذر امتی را پاشید که با ایمان خود و فرهنگ انسانی پیشرفته جهان را به تصرف درآوردند.
برگرفته از کتاب آموزش نهج البلاغه نوشته آقای محمد مهدی جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *