اخلاق و فضائل

فضائل ویژه علی علیه السلام

عن عمرو بن میمون: إنی لجالس إلی ابن عباس إذ أتاه تسعه رهط فقالوا: یا ابن عباس، اما أن تقوم معنا و إما أن تخلو بنا من بین هؤلاء.
فقال ابن عباس: بل أنا أقوم معکم، و هو یومئذ صحیح قبل أن یعمی.
قال: فأبتدؤوا فتحدّثوا، فلا ندری ما قالوا، قال: فجاء ینفض ثوبه و یقول: أفّ و تفّ! وقعوا فی رجل له بضع عشره فضائل لیست لأحد غیره، وقعوا فی رجل قال له النبی صلی الله علیه وآله:
لَأبْعَثَنَّ رَجُلًا لا یُخْزِیهِ اللهُ أبَداً، یُحِبُّ اللهَ وَرَسُولَهُ- إلی أنْ قالَ-: وأخَذَ رَسُولُ اللهِ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ثَوْبَهُ فَوَضَعَهُ عَلی عَلیٍّ وَ فاطِمَهَ وَ حَسَنٍ وَ حُسَیْنٍ وَ قالَ: «انَّما یُریدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطْهیراً».
عمرو بن میمون گوید: در حضور ابن عباس بودم که هفت تن ۱۰۸] نزد او آمدند و گفتند: یا قیام کن و از مجلس فاصله بگیر (تا در جای خلوت با هم گفتگو کنیم) یا از هم نشینان
پرتوی از فضائل امیر مؤمنان، علی علیه السلام، ص: ۱۵۷
خود کناره گیر و با ما خلوت کن.
ابن عباس گفت: با شما هستم. (راوی گوید) وقوع این جریان در ایامی بود که ابن عباس هنوز نابینا نشده بود.
ابن میمون گوید: آنها به گوشه ای رفته و سخن آغاز کردند. ما نفهمیدیم چه سخنانی بین آنان رد و بدل شد. ابن عباس در حالی که ناراحت به نظر می رسید و جامه هایش را می تکاند می گفت: اف و تف بر شما! به مردی ناسزا می گویند که ده ها فضائل ویژه دارد. به شخصیتی بدبین اند و بدگویی می کنند که رسول خدا صلی الله علیه وآله [در جنگ خیبر که دیگران رفتند و عاجزانه برگشتند] درباره او فرمود:
کسی را برای مبارزه می فرستم که خداوند هرگز او را خوار و ذلیل نکرد؛ او دوستدار خداوند و رسول است تا جایی که ابن عباس گفت: رسول خدا جامه خویش را روی علی و فاطمه و حسن و حسین قرار داد و فرمود:
جز این نیست که خداوند اراده کرده تا آلودگی را از شما اهل بیت بزداید و شما را پاک گرداند پاک گرداندنی ….[۱۰۹]
پرتوی از فضائل امیر مؤمنان، علی علیه السلام، ص: ۱۵۸
۹۸
برگرفته از کتاب پرتویی از فضایل امیر مومنان علیه السلام در حدیث نوشته حضرت آیت الله شیخ لطف الله صافی گلپایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *