اصحاب و شاگردان

اصحاب امام علی – نبرد حجر با حجر بن یزید در صفین

حجر بن عدی در معرکه صفین مردانه و با کمال ایمان و وفاداری می جنگید و هر خطری را در راه حمایت از امیرالمومنین علیه السلام و حقانیت آن حضرت به جان می خرید از این رو هنگامی که حجر بن یزید پسر عمویش معروف به «حجر الشر»(۱) به میدان آمد، حجر بن عدی بلافاصله به مقابله او رفت، و هر کدام می کوشیدند رقیب خود را از پای درآورند. «خزیمه بن ثابت» از سپاه معاویه به کمک حجر الشر شتافت و نیزه ای به حجر بن عدی وارد کرد و او را مجروح نمود. یاران حجر بن عدی در میان سپاه علی علیه السلام به خزیمه حمله نمودند و او را به هلاکت رساندند و حجر بن یزید هم چون جان خود را در خطر دید از معرکه گریخت. ولی حجر الشر مجدداً به میدان آمد و «حکم بن ازهر» از سپاه امام علیه السلام به جنگ او رفت ولی به شهادت رسید، پس از او «رفاعه بن ظالم حمیری» از لشکر امام علیه السلام «حجر الشر» را به هلاکت رساند و به سوی یاران خود بازگشت. امیر مومنان علیه السلام فرمود: «الحمد للَّه الذی قتل حجراً بالحکم بن ازهر؛ خدای را سپاس که حجر را در قبال خون حکم بن ازهر به هلاکت رساند.»
این واقعه در روز هفتم ماه صفر سال ۳۷ هجری(۲) که از روزهای سخت صفین بوده است، اتفاق افتاد.(۳).

ابن حجر در الاصابه، ج ۲، ص ۳۹ می نویسد: حجر بن یزید از قبیله کندی کوفه بود و او در محضر پیامبر صلی الله علیه وآله اسلام آورد، اما معروف به «حجر الشر» است؛ زیرا «حجر بن عدی» چون به حجر الخیر (حجر نیک سیرت) معروف است و حجر بن یزید را به حجر الشر (حجر بد سیرت) نامیده اند که با هم فرق داشته باشند.
جنگ صفین اوائل شوال ۳۶ هجری درست نه ماه و چند روز پس از حکومت امیرالمومنین علیه السلام آغاز شد و تا اواسط صفر ۳۷ هجری با قبول حکمیت به پایان رسید و در این جنگ خانمانسوز بیش از یک صد هزار نیرو از هر دو سپاه کشته شد و مسعودی در مروج الذهب، ج ۲، ص ۴۰۴، کشته های سپاهیان علی علیه السلام را بیست هزار نفر و کشته های سپاه معاویه را نود هزار که جمع آن یک صد و ده هزار است، ذکر می کند.
وقعه صفین، ص ۲۴۳؛ شرح ابن ابی الحدید، ج ۵، ص ۱۹۵٫
برگرفته از کتاب اصحاب امام علی علیه السلام نوشته: اصغر ناظم زاده قمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *