اصحاب و شاگردان

اصحاب امام علی – پیروزی مسیب در جنگ مقدماتی

موقعی که سلیمان بن صرد در «عین الورده» پیاده شد و سربازان و لشکریان خود را منظم و متشکل نمود به مسیّب بن نجبه ماموریت داد با چهارصد سوار به استقبال لشکر شام برود و اگر موقعیت را برای جنگیدن مناسب دید با دشمن وارد جنگ شود وگرنه بازگردد.
مسیّب یک شبانه روز راه پیمود و از سحر تا نزدیک صبح استراحت کوتاهی کرد و پس از انجام فریضه صبح مجدداً به راه ادامه داد. در راه عابر ی را که از شام می آمد به نزد مسیّب آوردند. مسیّب از او وضع لشکر شام را جویا شد. آن مرد گفت: در همین نزدیکی، با طلیعه سپاه شام روبه رو خواهید شد و ضمناً میان «شرحبیل بن ذی الکلاع» و «حصین بن نمیر» بر سر فرماندهی مقدمه سپاه نزاع است و منتظرند (که از جانب عبیداللَّه بن زیاد که از جانب عبدالملک مروان به فرماندهی کل سپاه به عین الورده در حرکت بودند) دستوری برسد که کدام یک، فرمانده سپاه باشند.
مسیّب از این فرصت استفاده کرد و با سرعت تمام به جانب آنان حرکت نمود، او به طور ناگهانی به آنها حمله کرد و در مدت کوتاهی طلیعه سپاه شام را در هم شکست و تعدادی از آنها را مجروح و برخی را به اسارت گرفت و دیگر سپاهیان شام آنچه همراه داشتند، باقی گذاشته و پا به فرار نهادند و به شام برگشتند.
مسیّب با نیروهای تحت امرش و غنایم بسیار و اسیرانی چند نزد سلیمان بن صرد بازگشت.(۱).

کامل ابن اثیر، ج ۲، ص ۶۴۰؛ ر. ک: تاریخ طبری، ج ۵، ص ۵۹۷٫
برگرفته از کتاب اصحاب امام علی علیه السلام نوشته: اصغر ناظم زاده قمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *