اصحاب و شاگردان

سخنان میثم تمار در شهادت امام حسین

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
میثم تمار می گفت : به خدا قسم البته البته این امت پسر پیامبر خود را در روز دهم محرم خواهند کشت و آن روز را روز برکت می نامند و این مطلب واقع خواهد شد و در علم خداوند ثبت است .
سپس افزود : بدان که این خبر عهدی است که امیرالمؤمنین به من نموده و خبر داده است که در قتل او تمام اشیاء حتی وحشیهای بیابان و ماهیان دریا و مرغان آسمان و خورشید و ماه ستارگان و آسمان و زمین و مؤمنین از جن و انس و تمامی ملائکه آسمانها و زمین و رضوان (کلیددار بهشت ) و مالک (نگهبان جهنم ) و حاملان عرش گریه می کنند ، و از آسمان خون و خاکستر ببارد !
سپس افزود : لعنت خداوند بر قاتلین حسین علیه السّلام واجب شده همچنان که بر مشرکین و یهود و مجوس و نصاری واجب شده است .
جبله (راوی خبر از میثم ) گوید : گفتم : ای میثم چگونه مردم آن روز را روز برکت می دانند ؟ میثم گریست و گفت : می پندارید که توبه حضرت آدم در آن روز قبول شده است با آن که خداوند توبه او را در ذی الحجه پذیرفت ، و می پندارند که توبه داود در آن روز پذیرفته شده با آن که آن نیز در ذی الحجه بوده است .
می پندارند یونس در آن روز از شکم ماهی رهائی یافت با آنکه خداوند او را در ذی الحجه نجات داد . می پندارند کشتی نوح در آن روز بر (کوه ) جودی آرام گرفت در حالی که استقرار آن در ذی الحجه بوده ، می پندارند خداوند در آن روز دریا را برای بنی اسرائیل شکافت و حال آنکه آن در ماه ربیع الاول بوده است .
ای جبله بدان که حسین بن علی سرور شهیدان است و برای اصحاب او در قیامت درجه ای (بس عظیم ) است . ای جبله وقتی خورشید را قرمز مانند خون تازه یافتی بدان که سیدالشهداء کشته شده است .
جبله گوید : روزی از منزل که بیرون آمدم دیدم خورشید چون قطعه های سرخ گشته است ناله کردم و گریستم و گفتم : به خدا قسم سرور ما حسین بن علی کشته شد . (۳۶۰)
این شخص کشته می شود و کسی او را یاری نمی کند
بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
ابو عبداللّه جدلی گوید : نزد امیر المؤمنین علی علیه السّلام رفتم دیدم ابا عبداللّه الحسین علیه السّلام در کنار وی می باشد حضرت با دست مبارک بر کتف فرزند خود زده فرمود :
این شخص کشته می گردد و کسی او را یاری نمی کند ، عرض کردم : یا امیر المؤمنین به خدا قسم آن زمان بسیار ناهموار و زشت است حضرت فرمود : آنچه گفتم واقع می شود . (۳۶۱)
برگرفته از کتاب پیشگوییهای امیر المومنین علیه السلام نوشته آقای سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *