دیدگاه های دیگران

وصف مالک اشتر از زبان دشمن

اکنون بجاست توصیفی را هم که معاویه درباره ی مالک اشتر بیان کرده مطرح کنیم، زیرا به مصداق «خوش است وصف تو گر از زبان دشمن است» وصفی که یک دشمن، در نهایت خصومت و بددلی از رقیب خود بر زبان می آورد، بهترین گواه چهره ی واقعی آن شخص و گویاترین وصف حقیقی آن خواهد بود.
گفتیم مالک اشتر بر اثر توطئه ی شوم و نقشه ی خائنانه و جنایتکارانه ی معاویه، توسط ایادی و عوامل او مسموم و شهید شد. وقتی خبر شهادت مالک به معاویه رسید، بیدرنگ بالای منبر رفت تا این خبر را به عنوان خبر خوش برای مردمانی همچون خود اعلام کند!
معاویه، ضمن خطبه ای بلندبالا، شهادت مالک اشتر را به گونه ای که ذیلا بیان می گردد مطرح کرد:
«ای مردم، بدانید علی بن ابی طالب (علیه السلام) دارای دو دست بود و امروز هر دو دستش قطع شده و بی دست مانده است. یکی از دستهایش عمار یاسر بود که در جنگ صفین کشته (شهید) شد و دست دیگرش مالک اشتر بود که خبر مرگ (شهادت) او هم امروز به من رسید. پس شادمان باشید که علی (علیه السلام) بی دست مانده است».
ملاحظه می شود که معاویه از روی نادانی، توصیفی از مالک اشتر بر زبان جاری کرده که به نوبه ی خود نشان دهنده ی مقام و شخصیت مالک است، زیرا وقتی که معاویه از مالک به عنوان «دست دوم» علی علیه السلام نام می برد، معلوم می شود که حتی دشمنان پلید هم می دانسته و اعتراف داشته اند که مالک اشتر از نزدیک ترین و لایق ترین یاران آن حضرت است.
اکنون جا دارد شمه ای پیرامون موقعیت سرزمینی که جزو سرزمینهای خلافت اسلامی بوده و علی علیه السلام به عنوان خلیفه ی مسلمین مالک اشتر را به سمت والی آنجا گسیل داشت، بیان شود.
[صفحه ۳۴]
برگرفته از کتاب آیین کشور داری از دیدگاه امام علی علیه السلام نوشته آقای محمد فاضل لنکرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *