حوادث، وقایع، هجرت

رفاه طلبی و اشرافیت طلحه و زبیر

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
در زمان خلفای پیشین بسیاری از اشراف از جمله طلحه و زبیر دارای ثروتهای حیرت انگیزی شده بودند .
زبیر بن عوام دارای یازده خانه در مدینه و دو خانه در بصره و یکی در کوفه و یکی در مصر بود ، او چهار زن داشت که وقتی ارث او را تقسیم میکردند بعد از کم کردن ثلث او به هر زنی یک میلیون و دویست هزار (درهم یا دینار) رسید .
در صحیح بخاری آمده است که بنابر آنچه گذشت دارائی او ۵۰۲۰۰۰۰۰ خواهد بود ولی دیگران گفته اند : بخاری در محاسبه اشتباه کرده است و مجموع دارائی او ۵۹۸۰۰۰۰۰ می باشد . (۷۰)
از مسعودی در مروج الذهب نقل شده است که زبیر هزار اسب در اصطبل داشت ، مالک هزار بنده و هزار کنیز و املاک بود . (۷۱)
طلحه بن عبیدالله همدم زبیر نیز ثروتی سنگین اندوخته بود ، در حالات او آورده اند که درآمد او از غلات عراق ، روزی هزار دینار بود . (هر دینار یک مثقال طلا می باشد) .
اما درآمد او در حجاز را بیش از این برآورد کرده اند ، ابن جوزی گوید : طلحه سیصد بار شتر از طلا داشت .
عمرو بن عاص گوید : ارث به جا مانده از طلحه صد بهار است که هر بهار سه قنطار بود ! همو گفته است که شنیدم که بهار به پوست گاو گویند ، یعنی یکصد پوست گاو پر از طلا ، ابن عبدریه این خبر را سیصد بهار از طلا و نقره ذکر کرده است .
غیر از ایندو نفر افراد بسیاری نیز از این گنجینه ها در اختیار داشتند ، مثلا عبدالرحمن بن عوف دارای ده هزار گوسفند و هزار شتر و یکصد اسب بود .
او وقتی یکی از چهار همسر خود را هنگام مریضی (آخر عمر) طلاق داد سهم ارثیه او را به یکصد هزار دینار مصالحه کردند . گویند بنابر قانون ارث می باید دارائی او بیش از سی میلیون دینار باشد ، شمشهای طلای او را با تبر تقسیم می کردند به گونه ای که دست کارگرها متورم شد .
برگرفته از کتاب پیشگوییهای امیر المومنین علیه السلام نوشته آقای سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *