ازدواج و همسران

ازدواج علی علیه السلام با فاطمه سلام الله علیها

ازدواج فاطمه سلام الله علیها
ویژه نامه ازدواج امام علی علیه السلام با حضرت فاطمه سلام الله علیه
ازدواج امیر المؤمنین علیه السلام با فاطمه سلام الله علیه
و از حوادث سال دوم هجرت ازدواج میمون امیر المؤمنین علی علیه السلام با فاطمه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله بود که به امر پروردگار صورت گرفت.
و ملخص آن، چنانکه در روایات بسیاری از شیعه و اهل سنت رسیده است، چنان بود که چون فاطمه به سن رشد رسید بزرگان اصحاب آن حضرت از مهاجر و انصار برای خواستگاری فاطمه به نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله آمدند و پاسخی که پیغمبر خدا به همه آنها می داد این بود که من در مورد ازدواج فاطمه منتظر فرمان و دستور خدا هستم و گاهی هم صغر سن و کم سالی فاطمه را دلیل بر رد درخواستشان ذکر می فرمود و کسی که تا به آن روز به این عنوان نزد پیغمبر صلی الله علیه و آله نرفته بود، علی علیه السلام بود.
روزی عمر و ابو بکر که هر کدام برای خواستگاری رفته بودند و همان پاسخ را شنیده بودند با خود گفتند: چنین به نظر می رسد که رسول خدا صلی الله علیه و آله فاطمه را برای علی نگاه داشته، خوب است به نزد علی برویم و او را برای این منظور نزد پیغمبر بفرستیم و از آن سو جبرئیل نیز نازل شده و دستور ازدواج فاطمه را با علی علیه السلام از طرف خدای تعالی به پیغمبر ابلاغ کرد.
برای این منظور روزی به جستجوی علی علیه السلام رفته و او را در نخلستانی که مشغول آبیاری درختان خرما بود پیدا کردند و پیشنهاد خواستگاری کردن فاطمه علیه السلام را از رسول خدا صلی الله علیه و آله بدو دادند و علی علیه السلام نیز که خود مایل به این کار بود با پیشنهاد آن دو نفر دست از کار کشید و پس از آنکه وضو ساخته و دو رکعت نماز خواند به خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد ولی شرم و حیا مانع شد که منظور خود را بر زبان آورد ورسول خدا صلی الله علیه و آله از وضع ورود و نظر کردن به چهره علی علیه السلام مقصود او را دانسته و بدو گفت: برای خواستگاری فاطمه آمده ای؟ و چون پاسخ مثبت شنید از او پرسید: برای انجام این کار از مال دنیا چه دارد؟ علی علیه السلام عرض کرد: شمشیری و اسبی و زره ام و شتر آبکشم. پیغمبر فرمود: اما شتر آبکش و شمشیر و اسب را که نمی توانی صرف این کار کنی و همه آنها مورد حاجت توست ولی زره خود را می توانی صرف این کار کنی.
علی علیه السلام به بازار آمد و زره خود را به چهارصد و هشتاد درهم فروخت و آن پول را آورده در دست پیغمبر ریخت، آن حضرت نیز مقداری از آن پول را به مقداد بن اسود داد تا جهیزیه ای برای فاطمه تهیه کند، مقداد هم به بازار رفته و سنگ آسیایی با ظرفی برای آب و تشکی از پوست خریداری کرده به نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله آورد و آن حضرت به کمک یکی از زنان وسایل ازدواج و زفاف زهرا سلام الله علیه را فراهم کرد و پس از جنگ بدر مراسم زفاف و عروسی انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *