اخلاق و فضائل, ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

ولادت علی علیه السلام

ولادت علی علیه السلام
رسول گرامی اسلام در سال‏ (عام الفیل‏) در (مکه معظمه‏) دیده به جهان گشود، و همراه با ولادت آن حضرت، غرایب و رویدادهای عجیبی در نقاط مختلف گیتی رخ داد، و مادر بزرگوار آن سرور، (حضرت آمنه‏) بخشی از آن امور را به‏ (فاطمه بنت اسد) مادر گرامی حضرت‏ (علی علیه السلام‏) گزارش کرد.
(فاطمه دختر اسد) در حالی که از ولایت پیامبر خدا و از شنیدن آنهمه معجزات و کرامات در هنگام تولدش به شدت خوشحال بود، با سرعت تمام خود را به شوهرش حضرت‏ (ابو طالب علیه السلام‏) رسانده، و مولود جدید را به وی تبریک گفت.
(ابو طالب‏) چون سخن همسرش را شنید، ضمن خوشحالی و تشکر از او گفت:
(اصبری سبتا ابشرک بمثله الا النبوه.) و فی حدیث اخر: (تتعجبین من هذا انک تحبلین و تلدین بوصیه و وزیره.)
/پاورقی ۱- اصول کافی ج ۱ ص ۴۵۲ ح ۱ و ۳، جلاء العیون شبر ج ۱ ص ۲۳۶، بحار الانوار ج ۳۵ ح ۵ و ۶٫/
ای فاطمه سی سال دیگر صبر کن، تو نیز نظیر او را به دنیا می‏آوری، و من این وعده را به تو مژده می‏دهم.
و در حدیث دیگری آمده است: آیا تو از این واقعه بزرگ تعجب می‏کنی؟ بدان که تو نیز به وزیر و وصی و جانشین وی حامله می‏گردی (و فرزند عزیزم علی را به دنیا می‏آوری)
سی سال از این واقعه شگرف تاریخی گذشت، همان طور که حضرت‏ (ابو طالب‏) خبر داده بود، فرزند (کعبه‏) و (وصی و وزیر مصطفی صلی الله علیه و آله‏) رحمت عالمیان، پناه بی پناهان، مولای متقیان حضرت امیر المؤمنین‏ (علی بن ابیطالب علیه السلام‏)، در روز جمعه، سیزدهم رجب المرجب، بیست و سه سال قبل از هجرت نبوی، آن هم در شریف‏ترین مکان عالم هستی‏ (کعبه‏) دیده به جهان گشود، و گیتی را به نور ولایتش منور ساخت.

چگونه نطفه علی علیه السلام در رحم مادر منعقد گردید؟
(جابر بن عبد الله انصاری‏) که یکی از صحابه بزرگ رسول گرامی اسلام است، می‏گوید: در مورد لایت‏حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام از آن حضرت سؤال نمودم، حضرتش در جوابم فرمودند: آه، آه، چه سئوال با عظمت و مهمی؟ سئوال از بهترین مولود، یا جابر!بدان که خداوند متعال قبل از آن که سایر موجودات عالم را خلق کند، نور من و علی را آفرید، و سپس آن را در صلب حضرت آدم قرار داد، و پیوسته در (اصلاب طاهرات‏) و (ارحام مطهرات‏) مستقر بود، تا این که من از (عبد الله و آمنه‏)، و علی از (ابو طالب و فاطمه بنت اسد) متولد شدیم.
یا جابر!علی قبل از آن که در رحم فاطمه بنت اسد قرار گیرد، قضیه شیرینی دارد، و آن این که پیش از زمان وی عابدی بود بنام‏ (مثرم بن دعیب‏)، او در عبادت و پرستش خدا آن چنان به کمال و موفقیت رسیده بود که مورد لطف و توجه پروردگار عالم بود، و هرگز درخواست‏ حاجت نکرد، و مدت یکصد و نود سال عمر نمود، و همه را به عبادت و پاکی گذارند… .
او در برابر آن همه عبادتهایش فقط یک آرزو داشت، و آن این که یکی از اولیای خدا را زیارت نموده، و با وی به مذاکره بپردازد از قضا وی به این آرزویش رسید، و پروردگار مهربان، عمویم حضرت‏ (ابو طالب‏) را به سوی او فرستاد، چون چشمان‏ (مثرم‏) به‏ (ابو طالب‏) افتاد از جایش برخاست و سر مبارک‏ (ابو طالب‏) را بوسید و در کنارش نشانید، و مذاکره خود را به شرح زیر آغاز کرد:
عابد: خداوند تو را مورد لطفش قرار دهد، بگو ببینم تو کیستی؟ ابو طالب: مردی از (تهامه‏) هستم عابد: کدام تهامه؟ ابو طالب: از مکه عابد: در مکه از کدام قبیله و گروه می‏باشید؟
ابو طالب: از (عبد مناف‏)
عابد: (فرزندان عبد مناف دو شعبه هستند) از کدام شعبه‏اش؟
ابو طالب: از قبیله‏ (بنی هاشم‏)
عابد چون این سخن را شنید دوباره از جایش برخاست و برای بار دوم سر و صورت حضرت‏ (ابو طالب‏) را بوسه زده و گفت!
سپاس خداوندی را سزاست که مرا زنده داشت و به آرزویم رسانیده، و یکی از بندگان و اولیایش را به من معرفی فرمود، آنگاه گفت:
ای مرد خدا!مژده باد بر تو، زیرا: خداوند به من الهام نموده که برایت‏ بشارت دهم.
ابو طالب: چه بشارتی؟
عابد: فرزندی پاک از (صلب‏) تو خارج می‏گردد، که او (ولی الله‏) و (وصی پیامبر اسلام‏) و (امام پرهیزکاران‏) خواهد بود، ای ابو طالب!سلام خالص مرا به وی برسان و بگو: (مثرم‏) برای تو درود فرستاد، و او شهادت می‏دهد به یگانگی خدا و رسالت پیامبر اسلام، و وصایت و جانشینی بر حق تو، و این که‏ (محمد صلی الله علیه و آله‏) خاتم پیامبران و تو خاتم اوصیا هستی.
ابو طالب چون این سخنان را بشنید شروع به گریه کرد و از (مثرم‏) درخواست نشانه بیشتری نمود.
مثرم گفت: ابو طالب!چه آرزو داری تا از خدا بخواهم برایت اجابت نماید؟
ابو طالب: دوست دارم در همین وقت مائده‏ای از آسمان فرود آید.
مثرم دستهای پاکش را به قصد حاجت‏به آسمان بلند کرد، و با قلبی آکنده از ایمان و درخواست‏ (ابو طالب‏) را از پیشگاه خداوندی مسالت داشت، ناگاه طبقی پر از (رطب و انگور و انار) از آسمان فرود آمد و (ابو طالب‏) با خوشحالی تمام، دست‏به سوی انار برده و از آن تناول فرمودند، و سپس با موافقت‏ (مثرم‏) در حالی که از آن مائده آسمانی به همراه داشت، به منزلش آمده، و در کنار (فاطمه بنت اسد) دوباره میل فرموده، و از همان غذای بهشتی نطفه پاک‏ (مولی الکونین‏) و (امام العالمین‏) علی بن ابیطالب علیه السلام‏ منعقد گردید
/پاورقی ۲- بحار الانوار ج ۳۵ ص ۱۰ تا ۱۶، جلاء العیون شبر ج ۱ ص ۲۳۷ تا ۲۴۱٫/
و در تاریخ دیگری آمده است که: روزی پیامبر خدا قبل از دوران رسالتش مشغول خوردن رطب بود، و در آن هنگام مادر گرامی امیر المؤمنین علیه السلام‏ (فاطمه بنت اسد) فرا رسید، و به پیامبر خدا سلام کرده، و متوجه شد بوی خوش خارق العاده‏ای از آن رطبها استشمام می‏گردد، که از بوی مشک و عنبر قویتر است و لذا خطاب به رسول گرامی اسلام عرضه داشتند:
یا رسول الله: ناولنی منها آکل…
ای پیامبر خدا!برای من هم از آن رطب‏ها مرحمت فرمائید… .
رسول خدا پس از مذاکراتی، مقداری از آن طعام‏ها را در اختیار فاطمه دختر اسد قرار داد و او نیز به خانه‏اش بازگشت، و در کنار شوهرش حضرت‏ (ابو طالب‏) با هم تناول نموده، و سپس از همان غذاها نیرویی در صلب ابو طالب ایجاد شد، و آنگاه با همسرش همبستر گردیده، و نطفه فرزند معصومش حضرت علی علیه السلام را منعقد نمودند… .
/پاورقی ۳- شجره طوبی ج ۲ ص ۲۱۶ مجلس سوم، بحار ج ۳۵ ص ۱۷ ح ۱۴٫/

کیفیت ولادت علی علیه السلام
کیفیت ولادت حضرت علی همانند اوصاف و شمائلش بی نظیر بوده، و در تاریخ بشریت کسی همانند او دیده نشده است!
(فاطمه بنت اسد) مادر گرامی آن سرور در حالی که مانند سایر مردم، خانه‏ (کعبه‏) را طواف می‏نمود، درد زایمان، وی را فرا گرفت، و در میان زایران خانه خدا در حالی که به شدت متاثر بود، مناجاتی با صاحت کعبه کرد و گفت:
پروردگارا! من به تو و به تمام پیامبران و سفیران آسمانی، و کتاب‏های آنان ایمان دارم، تو می‏دانی که من به‏ (خلیل الله‏) حضرت‏ (ابراهیم‏) ایمان داشته، و آئینش را با جان و دل می‏پذیرم، تو را به بنیانگذار بیت، و عظمت کعبه، و به احترام این مولود عزیزی که در شکم دارم، و او پیوسته با من انس گرفته و تکلم می‏نماید، مولودی که یکی از حجت‏ها و آیات تو می‏باشد، این ولادت را برایم آسان گردان.
دعای فاطمه مستجاب شد ناگاه تماشاگران و از جمله آنان‏ (عباس بن عبد المطلب‏) و (یزید بن قعنب‏) و دیگران مشاهده کردند که خانه خدا از سوی جنوب شرقی (باب مستجار) باز شد، و فاطمه وارد کعبه گشت، و دیوار باز شده آن بهم پیوست، و تا سه روز در شریفترین مکان گیتی مهمان خدا شد، و نوزاد خود را به کمک ماموران الهی و حوریان بهشتی به دنیا آورد.مردم تماشاگر، این قضیه شگفت انگیز را دهان به دهان به گوش مردم مکه رساندند، و جمعیت انبوهی دور کعبه گرد آمده و منتظر نتیجه آن بودند، و حتی متصدیان و کلید داران کعبه هر چه تلاش کردند، نتوانستند در کعبه را باز کنند، و لذا جمعیت فراوانی از رفتن به خانه و کار و کسب خود باز مانده، و با شوق و ولع شدید می‏خواستند با میهمان کعبه دیدار کنند.
سه روز از این جریان تاریخی گذشت ولی هنوز خبری از آن به دست نیامد، روز چهارم ناگاه دیوار کعبه از همان مکانی که قبلا باز شده بود، دوباره باز شد، و در حالی که چشمان مردم خیره شده بود (فاطمه بنت اسد) مادر گرامی امیر المؤمنین با حالتی شادان و خوشحالی که از کعبه خارج گشت مردم تماشاگر دیدند: فاطمه مولودی را به بغل گرفته، که نور در چهره‏اش متجلی است، آنگاه خطاب به حاضران فرمودند:
ای مردم! خداوند از میان زنان مخلوقاتش مرا برگزید، و مرا بر زنان ممتاز گذشته برتری داد، اگر (آسیه‏) بطور مخفی خدا را پرستش کرد … و اگر (مریم‏) در هنگام زایمانش از درخت ‏خشکیده رطب چید، خداوند مرا بر آنان و تمام زنان عالمیان در گذشته مقدم داشت، زیرا من فرزندم را در بیت‏ خدا به دنیا آوردم! و سه روز در آنجا مهمان خدا بودم!و از میوه‏های بهشتی و طعام مخصوص الهی پذیرایی می‏گشتم! و هنگام خروجم از کعبه خطاب رسید: ای فاطمه! نام مولود کعبه را (علی‏) بگذار، و من‏ (علی اعلی‏) هستم، من فرزندت را از قدرتم آفریدم، او در بالای این‏ (کعبه‏) اذان می‏گوید، و بت‏ها را از آنجا پاک می‏کند، او پیشوای این امت ‏بعد از حبیب من‏ محمد صلی الله علیه و آله‏ است، خوشا به حال کسی که او را دوست داشته و یاری‏اش نماید، وای بر کسی که وی را نافرمانی نموده و حقش را تباه سازد … .
/پاورقی ۴- الخرائج و الجرائح ج ۱ ص ۱۷۱ ش ۱، مدینه المعاجز ص ۵، بحار الانوار ج ۳۵ ص ۱۸ ح ۱۴ و ص ۳۶ ح ۳۷، جلاء العیون شبر ج ۱ ص ۲۴۲، شجره طوبی ج ۲ ص ۲۱۷، الغدیر ج ۶ ص ۲۲ لازم به توضیح است که جریان ولادت امیر المؤمنین در داخل کعبه را، مرحوم علامه امینی از دهها کتاب معتبر اهل سنت نقل نموده که به بخشی از آنها اشاره می‏گردد: مروج الذهب مسعود ج ۲ ص ۲، تذکره الخواص الامه ابن جوزی ص ۷، الفصول المهمه ص ۱۴، سیره حلبی ج ۱ ص ۱۵۰، شرح الشفا ج ۱ ص ۱۵۱، مطالب السؤل ص ۱۱، مناقب ترمذی، نزهه المجالس ج ۲ ص ۲۰۴، نور الابصار ص ۷۶، کفایه الطالب ص ۳۷، محاصره الاوائل ص ۱۲۰٫/

مولود کعبه بعد از ولادت
(فاطمه بنت اسد) چون از (کعبه‏) با فرزند عزیزش خارج گشت، نخست پدرش حضرت‏ (ابو طالب‏) از آنان استقبال نموده، و میوه دلش را در آغوش گرفت، مولود کعبه در همان لحظات آغاز زندگی‏اش خطاب به پدر ارجمندش گفت:
السلام علیک یا ابتاه و رحمه الله و برکاته، و ابو طالب نیز جواب سلام علی را داده و او را مورد نوازش قرار داد.
سپس پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وارد خانه‏ (ابو طالب‏) شد، و علی را در آغوش کشید، و چون چشمان علی به چهره مبارک رسول خدا افتاد، به حرکت آمده و تبسم کرد، و با چهره‏ای خندان گفت:
السلام علیک یا رسول الله و رحمه الله و برکاته، و آنگاه به دستور رسول اکرم صلی الله علیه و آله شروع به خواندن کتابهای آسمانی کرد، و از (صحف‏) آدم و نوح و ابراهیم آغاز نمود، و آیاتی را از (زبور) و (تورات‏) و (انجیل‏) قرائت کرد، و در پایان از اول سوره‏ (مؤمنون‏) تا آیه دهم را با آهنگ زیبا تلاوت فرمود، و بدین طریق عظمت‏ خود را به جهان انسانیت نشان داد، و رسول اکرم صلی الله علیه و آله را خوشحال و خشنود ساخت
/پاورقی ۵- بحار الانوار ج ۳۵ ص ۲۲ و ۳۷، منتهی الآمال ص ۱۴۲، شجره طوبی ص ۲۱۹٫/
تا جایی که پیامبر خدا در مورد علی علیه السلام فرمودند:
(لقد ولد لنا اللیله مولود یفتح الله علینا به ابوابا کثیره من النعمه و الرحمه‏)
/پاورقی ۶- شرح ابن ابی الحدید ج ۴ ص ۱۵٫/
همانا خداوند متعال برای ما در این ایام فرزندی عطا فرمودند که در سایه او درهای زیادی از نعمت و رحمت الهی به روی ما گشوده می‏گردد.
آری علی یاور و ناصر پیامبر بود، و ظلم‏ها و ستم‏ها را از وی و از محرومان و ستمدیدگان دفع کرد، و کمال اسلام در سایه ولایت و خلافت او متصور بودن و هست، و اوست که از حدود اسلام و آیات قرآن دفاع کرد، و متجاوزان را سر جای خود نشانید، و اسلام و مسلمین را برای همیشه بیمه کرد، و به جامعه مسلمین و حکومت‏های اسلامی‏نشان داد که چگونه پناه بی پناهان گردیده؟ و ارزش‏های انسانی و اسلامی را در سرتاسر گیتی گسترش دهند؟ و با قاطعیت و اراده‏ای شکست ناپذیر چگونه به جنگ فساد و فسادگران بروند…؟

عقیقه برای علی علیه السلام
در دین مقدس اسلام‏ (عقیقه‏) و ذبح گاو و گوسفند…در تولد فرزندان سفارش گردیده، و در سلامتی و تندرستی آنان نیز فوق العاده مؤثر است، از این جهت‏ (عقیقه‏) گاهی در احادیث اسلامی به عنوان واجب ذکر گردیده
/پاورقی ۷- عن ابی عبد اله: (العقیقه واجبه‏) وسائل الشیعه ج ۱۵ ص ۱۴۴٫/
و پیشوایان معصوم سلامتی کودک را در گرو (عقیقه‏) و قربانی می‏دانند …
/پاورقی ۸- وسائل الشیعه ج ۱۵ ص ۱۴۴٫/
حضرت‏ (ابو طالب‏) چون فرزند عزیز خود را تحویل گرفت و معجزات و کرامات وی را مشاهده کرد، به میان مردم آمده و ندا در داد: (ای مردم!برای ولیمه فرزندم‏ (علی‏) حاضر شوید) و تعداد سیصد نفر شتر، و هزار راس گاو و گوسفند در ولیمه حضرت علی قربانی کرد، و با تمام محبت و ادب از عموم مردم شرکت کننده پذیرایی نمود.
/پاورقی ۹- بحار الانوار ج ۳۵ ص ۱۸ و جلاء العیون شبر ج ۱ ص ۲۴۳ (و نحر ثلاثماه من الابل و الف راس من البقر و الغنم‏) ./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *