سیره عملی و رفتاری

امام علی و آزاد گذاشتن آب برای دو لشگر

پیش از آغاز جنگ صفّین لشگریان معاویه زودتر وارد صحرای صفّین شدند، و رودخانه بزرگ فرات را محاصره کردند تا امام علی علیه السلام را در محاصره اقتصادی قرار دهند،
برخی از سیاستمداران ، معاویه را از محاصره آب نهی کردند و گفتند:
علی کسی نیست که تشنه بماند.
امّا معاویه در غرور خود باقی بود.
وقتی سپاه حضرت امیرالمو منین علی علیه السلام وارد صحرای صفّین شد، آن حضرت خط شکنانی را به فرماندهی امام مجتبی علیه السلام آماده ساخت
و این سخنرانی را ایراد فرمود:
قَدِ استَطعَمُوکُمُ القِتَالَ، فَاءَقرُّوا عَلَی مَذَلَّهٍ، وَتَاءخِیرِ مَحَلَّهٍ؛ اءَورَوُّوا السُّیُوفَ مِنَ الدِّمَاءِ تَر وَوا مِنَ المَاِء.
فَالمَوتُ فِی حَیَاتِکُم مَقهُورِینَ، وَالحَیَاهُ فِی مَوتِکُم قَاهِرِینَ. اءَلاَ وَإِنَّ مُعَاوِیَهَ قَادَ لُمَهً مِنَ الغُوَاهِ، وَعَمَّسَ عَلَیهِمُ الخَبَرَ، حَتَّی جَعَلُوا نُحُورَهُم اءَغرَاضَ المَنِیَّهِ.(۹۳)
فرمان خط شکستن و آزاد کردن آب فرات
شامیان با بستن آب شما را به پیکار دعوت کردند.
اکنون بر سر دو راهی قرار دارید، یا به ذّلت و خواری بر جای خود بنشینید، و یا شمشیرها را از خون آنها سیراب سازید تا از آب سیراب شوید، پس بدانید که مرگ در زندگی توام با شکست ، و زندگی جاویدان در مرگ پیروزمندانه شماست .
آگاه باشید! معاویه گروهی از گمراهان را همراه آورده و حقیقت را از آنان می پوشاند، تا کورکورانه گلوهاشان را آماج تیر و شمشیر کنند. ( ۹۴)
سربازان امام علی علیه السلام در همان حملات آغازین آب را آزاد کردند،
وقتی فرات از محاصره لشگریان معاویه خارج شد، برخی پیشنهاد دادند که آب را برروی معاویه همانند آنان ببندیم .
حضرت امیرالمو منین علی علیه السلام پاسخ داد :
نه ، ما برای آب نمی جنگیم ، آب را آزاد بگذارید، تا هر دو سپاه از آن استفاده کنند، که تنها تیزی شمشیرهای شما، برای آنان کافی است .
با این حرکت پیامبر گونه امام علی علیه السلام ، بسیاری هدایت شدند، و از لشگرگاه معاویه فرار کرده به اردوگاه حضرت امیرالمو منین علی علیه السلام پیوستند.(۹۵)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *