سیره عملی و رفتاری

امام علی و نفوذ نیروهای اطلاعاتی در داخل خاک دشمن

راه پیروزی بر دشمن تنها نبرد مسلّحانه نیست ، بلکه باید دشمن را، و تحرّکات آشکار و پنهان او را شناخت که این مسئله ، (ضرورت وجود نیروهای اطّلاعاتی در داخل خاک دشمن ) را می طلبد.
امام علی علیه السلام هم در داخل مرزهای کشور اسلامی از نیروهای اطّلاعاتی کمک می گرفت تا بر امور جاری کشور، و روش مدیران حکومت ، نظارت کند،
و هم در خارج از مرزهای کشور، در درون خاک دشمن دارای نیروهای اطّلاعاتی با تجربه بود که همواره تحرّکات دشمن را زیر نظر داشت .
در اینجا توجّه به برخی از نمونه ها ضروری است ، مانند:
الف – کشف توطئه بر ضدّ فرماندار مصر
معاویه تاخواست توطئه ای علیه (قیس بن سعد)، فرماندار مصر سامان دهد، و او را لکّه دار کند و متّهم به همکاری سازد که سرانجام حضرت امیرالمو منین علی علیه السلام را دچار یک حرکت انفعالی کرده تا قیس راعزل کند، وبا ظهور هرج و مرج در مصر، بتواند به مصر یورش برد.
نقشه معاویه افشاء شد، زیرا این توطئه را نیروهای اطّلاعاتی امام علی علیه السلام از شام به امام گزارش دادند.(۷۰)
ب – کشف توطئه در مراسم حج
در مراسم حج ، معاویه نقشه ای طرح کرد که برخی از نیروهای وفادارش به بهانه مراسم حج به میقات و عرفات و منی رفته ، مردم را برضدّ حضرت امیرالمو منین علی علیه السلام بشورانند.
امّا قبل از حرکت هیئت تبلیغی معاویه ، نیروهای اطّلاعاتی برون مرزی امام علی علیه السلام به او گزارش دادند و امام علی علیه السلام به فرماندار مکّه (قثم بن عباس ) نوشت :
اءَمَا بَعدُ، فَإِنَّ عَینِی – بِالمَغرِبِ – کَتَبَ إِلَیَّ یُعلِمُنِی اءَنَّهُ وُجِّهَ إِلَی المَوسِمِ اءُنَاسٌ مِن اءَهلِ الشَّامِ العُمیِ القُلُوبِ، الصُّمِّ الاَسْمَاعِ، الْکُمْهِ الاَبْصَارِ، الّذِینَ یَلْبِسُونَ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ، وَیُطِیعُونَ الَْمخْلُوقَ فِی مَعْصِیَهِ الْخَالِقِ، وَیَحتَلِبُونَ الدُّنیَا دَرَّهَا بِالدِّینِ، وَیَشتَرُونَ عَاجِلَهَا بِآجِلِ الاَبْرَارِ الْمُتَّقِینَ ؛ وَلَنْ یَفُوزَ بِالْخَیْرِ إِلا عَامِلُهُ، وَلا یُجْزَی جَزَاءَ الشَّرِّ إِلا فَاعِلُهُ.
فَاءَقِم عَلَی ما فِی یَدَیکَ قِیامَ الحازِم الصَّلِیبِ، وَالنّاصِحَ اللَّبِیبِ، التَّابِعِ لِسُلطَانِهِ، المُطِیعِ لاِِمَامِهِ.
وَ إِیَّاکَ وَمَا یُعتَذَرُ مِنهُ، وَلاَ تَکُن عِندَ النَّعمَاءِ بَطِرا، وَلاَ عِندَ البَاءسَاءِ فَشِلا، وَالسَّلاَمُ.(۷۱)
(پس از یاد خدا و درود، همانا ماءمور اطّلاعاتی من در شام بمن اطّلاع داده که گروهی از مردم شام برای مراسم حج به مکّه می آیند، مردمی کوردل ، گوشهاشان در شنیدن حق ناشنوا، و دیده هایشان نابینا، که حق را از راه باطل می جویند، و بنده را در نافرمانی از خدا، فرمان می برند
دین خود را به دنیا می فروشند، و دنیا را به بهای سرای جاودانه نیکان و پرهیزکاران می خرند، در حالیکه در نیکی ها، انجام دهنده آن پاداش گیرد، و در بدیها جز بدکار کیفر نشود.
پس در اداره امور خود هشیارانه و سرسختانه استوار باش ، نصیحت دهنده ای عاقل ، پیرو حکومت ، و فرمانبردار امام خود باش ، مبادا کاری انجام دهی که به عذرخواهی روی آوری ، نه به هنگام نعمت ها شادمان و نه هنگام مشکلات سُست باشی . با درود)
برگرفته از الگوهای رفتاری امام علی(ع)نوشته آقای محمد دشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *