سیره عملی و رفتاری

حملات غافلگیرانه سپاه امام علی در صفین

این جمله های مهیّج ، خون ها را به جوش و غیرت ها را به خروش آورده ، در نتیجه دوازده هزار نفر به فرماندهی امام حسن علیه السلام و مالک اشتر به قصد گرفتن رود فراتبه حرکت درآمدند، و مقابل صفوف لشگر معاویه برای نبرد آماده شدند.
نخست از لشگر معاویه مردی به نام (صالح فیروز) به میدان کارزار اسب دوانید وبرای مبارزه همرزم خواست ، در این حال اشتر نخعی جلوی او را گرفت ، و با هم درآویختند.
مالک اشتر لحظه ای امان نداد و نیزه خود را بر سینه حریف چنان فشرد که نوک آن ازپشت او بیرون آمد سپس مبارز دیگر طلبید،
مالک بن ادهم که به شهامت و شجاعت شهرت داشت بیدرنگ به مبارزه مالک اسب دوانید و بااشتر در آویخت که او را نیز به دیار عدم فرستاد.
سوّمی زیاد بن عبداللّه کنانی بیرون آمد و به مالک حمله نمود، سردار رشید اسلام او رانیز کُشت ، بالاخره پهلوان چهارم و پنجم و ششم آمدند و از پا افتادند،
پهلوان هفتم معاویه ، بنام محمد بن روضه نیز بدست مالک به هلاکت رسید که خواهر محمدنتوانست مصیبت فراق برادر را تحمّل کند و از غصّه جان سپرد.
به هر حال حملات شدید مالک و یورش برق آسای سپاهیان امام موجب هلاکت شامیان گردیدو آنها تاب مقاومت را از دست دادند و فرار کردند.
ابوالا عور که فرماندهی سپاه معاویه را به عهده داشت وقتی وضع را خطرناک دید باباقی نفرات شکست خورده پا به فرار گذاشت و رودخانه فرات به تصرّف سپاه امیرالمو منین علیه السلام در آمد و سُمّ اسبهای مبارزان اسلام به اب فراترسید.(۱۰۵)
مالک خبر پیروزی را پیشگاه امام علیه السلام گزارش داد و درخواست نمود که از نزدیک مشاهده فرمائید و ببینید تا خداوند متعال چگونه شما را بر دشمنان پیروز ساخت .
در این هنگام که معاویه و سربازانش با یک دنیا ننگ شکست خورده بودند، عمروعاص بالبخندی زهر آگین و تمسخرآمیز به معاویه گفت :
درباره آنان چه گمان می کنی اگر همانطور که تو دیروز آب را از ایشان منع می کردی، امروز علی مقابله به مثل کند چه می کنی ؟
معاویه گفت :
رها کن آنچه را که گذشت ، حقیقت این است که آنچه ما درباره علی روا دیدیم او درباره ماروا نخواهد دید زیرا هدف او از آمدن به اینجا آب نیست.(۱۰۶)
برگرفته از الگوهای رفتاری امام علی(ع)نوشته آقای محمد دشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *