معجزات و کرامات

پیشگوئیهای حضرت علی در نامه به معاویه

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ
امیرالمؤمنین علیه السّلام در نامه ای که در پاسخ نامه معاویه نگاشت و نکات بسیاری را توضیح داد از جمله فرمود :
ای معاویه ، زکریای پیامبر با اره بریده شد ، سر حضرت یحیی علیه السّلام را قوم او بریدند در حالی که آن دو (مردم را) به خدا دعوت می کردند و این از بی ارزشی دنیاست .
سپس حضرت در ادامه فرمود :
ای معاویه ، پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به من خبر داد که امتش محاسن مرا از خون سرم رنگین خواهند نمود ، من شهید می شوم و تو بعد از من زمام امور را به دست می گیری و تو ناجوانمردانه پسرم حسن را به وسیله زهر می کشی و پسرت یزید که لعنت خدا بر او باد پسرم حسین را می کشد و این کار را پسر زنازاده از طرف او عهده دار می شود .
حکومت این امت را بعد از تو هفت نفر از فرزندان ابوالعاص و مروان بن حکم و پنج نفر از فرزندانش به دست می گیرند که کامل کننده دوازده پیشوائی است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در خواب آنان را دید که از منبرش به دنبال هم چون میمونها بالا و پائین می جهند و امت او را از دین خدا به عقب برمی گردانند و آنان دارای شدیدترین عذاب در قیامت هستند .
بزودی خداوند خلافت را به وسیله پرچمهای سیاهی که از طرف شرق می آید . از آنان خارج کرده و آنان را به وسیله اینها خوار می نماید و زیر هر سنگی باشند آنان را به قتل می رساند و در آخر نامه حضرت فرمود :
بدان ای معاویه ، بخدا قسم ، با اینکه می دانم تو از این نامه سودی نمی بری و خشنود می شوی که خبر دادم تو و پسرت حکومت را بدست می گیرید ، با این حال این نامه را برایت نوشتم که چرا که آخرت برای تو مهم نیست و به آن کافر هستی .
ولی به زودی پشیمان می شوی همانطور که آنان که این حکومت را برای تو پایه گذاری کردند و تو را بر ما مسلط نمودند پشیمان شدند ولی زمانی پشیمان شدند که پشیمانی برای آنها سودی نداشت .
از جمله اموری که باعث شد برای تو نامه بنویسم این بود که به نویسنده ام دستور دادم این نامه را برای شیعیان و رؤ سای اصحابم نسخه برداری کند به امید آنکه خداوند به وسیله این نامه آنان را نفعی دهد ، یا یکی از آنان که نزد تو هستند آن را بخواند و خداوند به وسیله این نامه و به وسیله ما او را از گمراهی به هدایت و از ظلم تو و اصحابت و فتنه آنان خارج کند و نیز دوست داشتم حجت را بر تو تمام کنم .
معاویه در جواب نامه حضرت نوشت : ای ابوالحسن گوارایت باد که آخرت را مالک می شوی و گوارایمان باد که دنیا را مالک می شویم . (۴۶۲)
برگرفته از کتاب پیشگوییهای امیر المومنین علیه السلام نوشته آقای سید محمد نجفی یزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *